Ed Sheeran, Jamiroquai ve Goldfrapp bu hafta İngiltere listelerini domine eden isimler olarak ön plana çıktı. Sheeran, en çok satan albümler listesinde Divide (÷) albümü ile 5. haftasında 1 numaradaki yerini korudu. Albüm, satışlarına 108 bin kopya daha ekledi.İngiltere’nin yeni yeteneklerinden iki Brit ödüllü “Rag’n’Bone Man – Human” albümü ile iki numaradaki yerini korurken Amerika Albüm Listesinde son 3 haftadır 1 numarada gördüğümüz Drake , “More Life” albümü ile İngiltere’de 3 bu hafta 3 numarada.Bu haftanın en yüksek girişi, 1992 yılında kurulan funk, acid jazz grubu “Jamiroquai”dan geldi. Heyecan uyandıran 8. albümleri “Automaton” listeye bu hafta 4 numaradan giriş yaptı.Elektronik müzik ikilisi Goldfrapp ise  “Silver Eye” ile listeye 6. sıradan girerek 5.kez Top Ten’e giren albümlerini kaydederken en çok satan “Plak Albüm Listesi”nde ise  Ed Sheeran’ın 2017 senesinin en büyük albümü olarak gösterilen “Divide”ı  geçerek 1 numaraya yükseldi.

Ed Sheeran

Edward Christopher “Ed” Sheeran (doğum 17 Şubat 1991) İngiliz şarkıcı, söz yazarı ve albüm yapımcısı. Framlingham, İngiltere’de büyüdü, 2005 yılında müzik kariyerine başladı ve 2008’de kariyerini devam ettirmek için Londra’ya taşındı. 2009’da 312 konser verdi ve 2011’in başlarında No. 5 Collaborations Project adlı EP‘sini yayınladı. İlk albümü +‘ta yer alan “The A Team” ve “Lego House” şarkılarıyla iyi bir çıkış yakaladı, albüm Birleşik Krallık’ta 5 defa platin plak sertifikası aldı. 2012’de BRIT Ödülleri’nde En İyi İngiliz Erkek Solo Artist ve Yılın En İyi Çıkış Yapan Sanatçısı ödüllerini kazandı, aynı zamanda “The A Team” de Ivor Novello Ödülleri’nde müziksel ve sözel olarak en iyi şarkı seçildi.

Sheeran’ın dünyadaki popülerliği 2012 yılında başladı. Amerika’da Taylor Swift‘in dördüncü albümü Red’de konuk sanatçı oldu. Elton John ile performans sergilediği 2013 Grammy Ödülleri‘nde ”The A Team” şarkısı ile Yılın Şarkısı dalında aday oldu. 2013 yılının çoğunu Taylor Swift’in Red turnesinin Kuzey Amerika ayağında açılış sanatçısı olarak geçirdi. 2013 yılının sonunda Madison Square Garden’da üç sold-out konser verdi.

İkinci albümü x 23 Haziran 2014 tarihinde yayınlandı. Amerika ve İngiltere listelerine bir numaradan giriş yaptı. 2015 yılında Yılın Albümü dalında Brit Ödül‘ü kazandı ve Ivor Novello Ödülleri’nde Yılın Söz Yazarı seçildi.X albümünden single’ı Thinking Out Loud ona Yılın Şarkısı ve En Iyi Pop Solo Performans olmak üzeri 2016 yılında iki Grammy kazandırdı. Dünya turunun parçası olarak, Sheeran Londra’daki Wembley Stadyumu‘nda üç büyük konser verdi.

Sheeran’ın üçüncü albümü ÷ Mart 2017’de yayınlanacak. Albümden ilk iki single, ”Shape of You” ve ”Castle on the Hill” Ocak 2017’de yayınlandı ve İngiltere, Avustralya ve Almanya’yı da içeren birçok ülkede listelere ilk iki numaradan giriş yaparak bir rekor kırdı. Aynı zamanda Amerika’da Top 10’a iki şarkısı ile giriş yapan ilk sanatçı oldu. Modern Britanya Popüler Kültürü’nün başarılı müzisyenlerinden biri olan Sheeran, Debrett’ın 2017 listesinde Britanya’daki en etkili kişi seçildi.

Jamiroquai

Çalıştığı müzik şirketleri: Sony Music Entertainment, Diğer

Goldfrapp

Çalıştığı müzik şirketleri: Mute Records, EMI, Parlophone, Virgin Records, Astralwerks