Ed Sheeran pek çok ingiliz sanatçının büyük hayalini gerçekleştirmeye ve Amerika’da hem albümler hem de dijital şarkılar listesinin zirvesinde yerini korumaya devam ediyor.

Adını taşıyan Divide albümü 180.000 adet daha satarak zirvede ikinci haftasına girerken albümün ilk iki single’ından daha başarılısı Shape of You 104.000 adete denk gelen toplam satış ve streaming’i ile Digital Songs Chart’ın bir numarasında yerini korudu. Ed Sheeran, 48 konserden oluşan 29 haziran’da başlayacağı Kuzey Amerika turnesinde kendisinden önce James Blunt’ın sahne alacağını duyurdu. James Blunt’ın yeni albümü The Afterlove için ortak pek çok şarkı yazan ikili aynı zamanda iyi arkadaşlar. Her zamanki esprili tavrı ile twitter timeline’ımda Ed Sheeran’ı görmekten sıkıldıysanız onun yerine bu şarkıyı dinleyin, bu arada bunu da Ed ile birlikte yazdık diyen Blunt Sheeran’a Kuzey Amerika turnesinde sadece eğlence olsun diye bile eşlik edebileceğini söylemişti. Bu hafta Amerika albümler listesi ilk 10’una yeni giriş yapabilen tek albüm Beauty and the Beast filminin soundtrack’i oldu. 170 milyon $’lık rekor kıran açılış haftasında müzikal filmin albümü Celine Dion, Josh Groban, Ariana Grande ve John Legend’dan hem klasik hem de yeni şarkılar içeriyor.

Edward Christopher “Ed” Sheeran (doğum 17 Şubat 1991) İngiliz şarkıcı, söz yazarı ve albüm yapımcısı. Framlingham, İngiltere’de büyüdü, 2005 yılında müzik kariyerine başladı ve 2008’de kariyerini devam ettirmek için Londra’ya taşındı. 2009’da 312 konser verdi ve 2011’in başlarında No. 5 Collaborations Project adlı EP‘sini yayınladı. İlk albümünde yer alan “The A Team” ve “Lego House” şarkılarıyla iyi bir çıkış yakaladı, albüm Birleşik Krallık’ta 5 defa platin plak sertifikası aldı. 2012’de BRIT Ödülleri‘nde En İyi İngiliz Erkek Solo Artist ve Yılın En İyi Çıkış Yapan Sanatçısı ödüllerini kazandı, aynı zamanda “The A Team” de Ivor Novello Ödülleri‘nde müziksel ve sözel olarak en iyi şarkı seçildi.

Sheeran’ın dünyadaki popülerliği 2012 yılında başladı. Amerika’da Taylor Swift‘in dördüncü albümü Red’de konuk sanatçı oldu. Elton John ile performans sergilediği 2013 Grammy Ödülleri‘nde ”The A Team” şarkısı ile Yılın Şarkısı dalında aday oldu. 2013 yılının çoğunu Taylor Swift’in Red turnesinin Kuzey Amerika ayağında açılış sanatçısı olarak geçirdi. 2013 yılının sonunda Madison Square Garden’da üç sold-out konser verdi.

İkinci albümü x 23 Haziran 2014 tarihinde yayınlandı.Amerika ve İngiltere listelerine bir numaradan giriş yaptı. 2015 yılında Yılın Albümü dalında Brit Ödül’ü kazandı ve Ivor Novello Ödülleri’nde Yılın Söz Yazarı seçildi.X albümünden single’ı Thinking Out Loud ona Yılın Şarkısı ve En Iyi Pop Solo Performans olmak üzeri 2016 yılında iki Grammy kazandırdı. Dünya turunun parçası olarak, Sheeran Londra’daki Wembley Stadyumu‘nda üç büyük konser verdi.

Sheeran’ın üçüncü albümü Mart 2017’de yayınlanacak. Albümden ilk iki single, ”Shape of You” ve ”Castle on the Hill” Ocak 2017’de yayınlandı ve İngiltere, Avustralya ve Almanya’yı da içeren birçok ülkede listelere ilk iki numaradan giriş yaparak bir rekor kırdı. Aynı zamanda Amerika’da Top 10’a iki şarkısı ile giriş yapan ilk sanatçı oldu. Modern Britanya Popüler Kültürü’nün başarılı müzisyenlerinden biri olan Sheeran, Debrett’ın 2017 listesinde Britanya’daki en etkili kişi seçildi.