Dünyaca ünlü rapçi Drake, geçtiğimiz yıla damga vuran çalışmalarıyla, 2016’nın ‘En Popüler Sanatçısı’ ilan edildi.

Spotify’da 2017’nin şimdiye kadar en çok dinlenen 50 şarkısına imza atan Kanadalı rapçi Drake, ‘En Çok Satan Single’ı ‘One Dance‘ ve ‘En Çok Satan’ albümlerden üçüncü sırada yer alan ‘Views’le 2016’nın ‘En Popüler Sanatçısı’ seçildi.
Dünya genelinde müzik kayıt sanayisini temsil eden Uluslararası Fonogram Sanayisi Federasyonu tarafından yapılan sıralamada, ikincilik koltuğuna geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden müzisyen David Bowie otururken, üçüncü sırada Colplay grubu yer aldı. Dördüncülüğü İngiliz şarkıcı Adele’in yerleştiği listede, beşinci ise popçu Justin Bieber oldu.

Drake

Aubrey Drake Graham (d. 24 Ekim 1986), Kanadalı aktör ve müzisyendir. Degrassi: The Next Generation adlı dizide canlandırdığı Jimmy Brooks karakteriyle ün kazandı. Rapçi olarak, Drake sahne adını kullanmaktadır. Haziran 2009’da Lil Wayne’in Young Money Entertainment adlı plak şirketiyle sözleşme yapmadan önce, bu şirket ile yakın ilişkiler içindeydi. Drake’in ilk stüdyo albümü Thank Me Later, 15 Haziran 2010, ikinci stüdyo albümü Take Care 15 Kasım 2011 tarihinde piyasaya sürüldü.İlk iki albümü de Billboard Hot 200 listesine 1 numaradan giriş yaptı ve milyonlar sattı.Drake, Take Care albümü ile 2013 Grammy Ödülleri’nde En İyi Rap Albümü ödülünü kazandı. Take Care albümünü desteklemek için çıktığı Club Paradise Turnesi, dünya çapında 42,000,000 $ hasılat elde ederek 2012 yılının en başarılı hip-hop turnesi oldu. Drake’in son albümü Nothing Was The Same ise 24 Eylül 2013 tarihinde piyasaya sürüldü.Albüm ilk haftasında Amerika’da 658,000 gibi ulaşılması zor bir satış rakamı yakalayarak Billboard Hot 200 listesine 1 numaradan giriş yaptı. Bu albümden çıkan teklileri Started From The Bottom ve Hold On We’re Going Home Billboard Hot 100 listesinde ilk beşe girmeyi başardı. .Nothing Was The Same 18 Ekim 2013 itibarıyla tüm dünyada 1,116,000 sattı.

Drake, bugüne kadar dünya çapında yaklaşık 6 milyon albüm sattı.1 Grammy Ödülü, 3 Juno Ödülü, 6 BET Ödülü kazandı. 2012 MTV Video Müzik Ödülleri’nde 5 adaylıkla Rihanna ile birlikte en çok aday gösterilen şarkıcı oldu. HYFR şarkısına çektiği kliple En İyi Hip-Hop Videosu ödülünü kazandı.Drake ayrıca Birçok Billboard rekorunu elinde bulunmaktadır.12 bir numarayla Billboard’ın Hot Rap Songs listesinde en çok 1 numaraya sahip sanatçıdır. Ağustos 2012’de Billboard’ın Hot R&B/Hip-Hop Songs listesinde onuncu 1 numarasına ulaşarak Jay-Z‘yi geçti ve rekoru ele geçirdi. Ekim 2013’te Hold On We’re Going Home şarkısıyla 11. bir numarasına ulaşarak bu alandaki rekorunu egale etti.

Aubrey Drake Graham Toronto, Ontario’da; Jerry Lee Lewis ile birlikte çalışan baterist Dennis Graham’ın oğlu olarak dünyaya geldi. Graham’ın babası Memphis, Tennessee’li bir Afrikalı-Amerikalı iken; annesi Yahudi bir Kanadalı eğitimcidir. Beş yaşındayken anne ve babası ayrılan Graham; Toronto’nun zengin bir mahallesi olan Forest Hill’de annesinin yanında büyüdü. İlköğretimini Forest Hill Public School’da tamamlayan ve liseye Forest Hill Collegiate Institute okulunda başlayan Graham; burada oyunculukla tanıştı, ancak okuldan mezun olamadı. Yazlarını ise Memphis, Tennessee’de babasının yanında geçirdi.

Drake, Şubat 2006’da Room for Improvement adlı ilk mixtape’ini piyasaya sürdü. Bu kayıt, resmî internet sitesinden ve MySpace‘inden elde edilebilir hâle getirildi. Mixtape’in başarısının sonucunda bazı mixtape’ler daha çıkarmaya devam etti.

2007 yılında Comeback Season‘ı piyasaya çıkardı. Bu kayıt, eleştirel anlamda başarılı oldu ve övgüler topladı. Lil Wayne‘in de son kısmında doğaçlama yaptığı “Man of the Year” remixiyle popülerlik kazandı. Drake, ilk single’ının videosu “Replacement Girl”ü 30 Nisan 2007’de BET’de yayınlatarak, herhangi bir plak anlaşması bulunmadığı hâlde bu kanalda video klibi yayınlanan ilk Kanadalı rapçi oldu. 2008’de Heartbreak Drake adlı bir mixtape çıkaran Drake; bu kaydın sağladığı küçük başarının sonucunda arkadaşı Thomashow ile birlikte Thomashow Time adında bir mixtape’e daha imza attı. Lil Wayne ve Young Money üyelerinin yer aldığı So Far Gone, 2009’da piyasaya çıktı.

Drake, kendi albümlerinin yanı sıra birçok sanatçı ile de çalıştı. Lil Wayne, Jay-Z, Kanye West, Nicki Minaj, Trey Songz, Robin Thicke, Little Brother, Mary J. Blige ve Jamie Foxx bunlar arasındadır. Ayrıca Jazz Cartier, Bishop Brigante ve Dr. Dre için de şarkılar yazdı.

Hip Hop Since 1978’e göre Drake, büyük bir plak anlaşması olmadan da başarılı oldu. Haziran 2009’da Drake adına The Girls Love Drake adını taşıyan bir mixtape yetkisiz olarak iTunes‘da satışa sunuldu. Bu şirket için bir dava açıldı.

4 Temmuz 2009’da Billboard Hot 100 listesine solo şarkısı “Best I Ever Had” ve Young Money Entertainment ekibi ile birlikte kaydettiği “Every Girl” şarkıları ilk on içerisinden girdi. Böylece Drake, aynı haftada iki şarkısı da listede ilk ona giren ikinci şarkıcı oldu. Bu başarıyı daha önce 2001 yılında Nelly Furtado elde etmişti. Furtado’nun solo şarkısı “I’m like a Bird” ve Missy Elliott‘a eşlik ettiği “Get Ur Freak On” parçasının remixi aynı hafta listede ilk onun içine girmişti.

29 Haziran 2009’da, Drake’in Young Money Entertainment şirketi ile sözleşme imzaladığı resmî olarak doğrulandı. Billboard dergisi konudan “en büyük teklif savaşlarından biri” olarak söz etti. Drake, ilk stüdyo albümü Thank Me Later‘ı sevgililer günü olan 14 Şubat 2010’da yayımlayacaktır. Albümdeki konuk sanatçılar arasında Kanye West, Jay-Z, Danny! ve Lil Wayne’in yer alacağı da doğrulandı. Drake, hâlen Lil Wayne ve diğer rap sanatçılarıyla birlikte America’s Most Wanted Turnesine devam etmektedir.

31 Temmuz 2009’da Drake, Camden, New Jersey’deki bir konserinde “Best I Ever Had” parçasını seslendirirken sahneden düştü ve dizini yaraladı. Drake’in dizi ameliyat edildi.